Charakteristika pracoviště
Geriatrická klinika je jednou z nejmladších klinik VFN a 1. LF UK. Byla ustanovena k 1. říjnu 2000. V současné době poskytuje klinika akutní lůžkovou geriatrickou péči pro široké spektrum chorob vyššího věku s důrazem na geriatrické pacienty (starší 65 let). Průměrný věk hospitalizovaných pacientů je však více než 83 let a kromě akutního zdravotního problému řešíme situaci komplexně včetně péče rehabilitační. Také ve spolupráci s pacientem a jeho blízkými navrhujeme řešení sociální situace.
Od 1. ledna 2015 klinika disponuje lůžky včasné rehabilitace iktového centra, která jsou určena pacientům bez ohledu na věk primárně po prodělané cévní mozkové příhodě. Pracuje zde multidisciplinární tým terapeutů (lékař, psycholog, logoped, fyzioterapeuti, ergoterapeut, sociální pracovnice, všeobecné sestry). Terapie je cílena na problémy pohybové, psychické (kognitivní i emoční), problémy řeči i polykání. Zaměřujeme se na zlepšení soběstačnosti pacientů a jejich návrat do domácího prostředí a běžných aktivit. Pracujeme zejména s pacienty časně po mozkové příhodě nebo jiném postižení mozku a délka pobytu je průměrně 3-6 týdnů. Spolupracujeme s Klinikou rehabilitačního lékařství VFN, kde je možné v indikovaných případech pokračovat v ambulantní rehabilitaci či v docházení do denního stacionáře.
Na geriatrické klinice máme dále 54 lůžek akutních geriatrických (celkem 3 oddělení) a 20 lůžek již výše zmiňované včasné rehabilitace (1 stanice). Disponujeme tedy pouze lůžky akutní péče, tj. neposkytujeme dlouhodobou ošetřovatelskou péči.
Častými diagnózami jsou srdečně cévní onemocnění, cukrovka a její komplikace, infekční onemocnění, akutní zdravotní problémy u pacientů s Alzheimerovou chorobou a jinými formami demence, doléčení a časná rehabilitace po ortopedických a chirurgických výkonech, časná rehabilitace pacientů po cévní mozkové příhodě. Úzce spolupracujeme s řadou klinik VFN, především interními, chirurgickou a neurologickou klinikou a dalšími pracovišti. Také pro terén a komunitní péči nabízíme diagnostické pobyty na lůžku u pacientů, u kterých zdravotní stav neumožňuje ambulantní vyšetření. Ambulantní část slouží především jako příjmová ambulance, zaměřujeme se však i na diagnostiku poruch paměti, hojení chronických ran a screening geriatrických zdravotních rizik.
Pedagogická činnost
Geriatrická klinika slouží jako výukové centrum pro pregraduální výuku geriatrie a současně plní úlohu celorepublikového vzdělávacího centra postgraduální výchovy lékařů specialistů v oboru geriatrie. V současnosti zde probíhá pregraduální výuka geriatrie studentů 5. ročníku lékařství a výuka sociální gerontologie v rámci oboru sociální lékařství a organizace zdravotnictví v českém i anglickém jazyce.
Výuka gerontologie a geriatrie je zařazena i v bakalářských programech. Jde o bakalářské a magisterské studium ošetřovatelství, nutriční specialista a bakalářské studium ergoterapie a fyzioterapie.
Již od roku 1974 působí naše pracoviště jako klinická základna postgraduálního specializačního vzdělávání lékařů v oboru geriatrie. Geriatrická klinika slouží jako lůžková báze Subkatedry geriatrie a gerontologie Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (www.ipvz.cz). Od poloviny 80. let prošli tímto pracovištěm a jeho kurzy všichni lékaři se specializací v oboru geriatrie v ČR. V roce 2006 získala klinika jako jedno z prvních pracovišť v ČR akreditaci Ministerstva zdravotnictví ČR jako postgraduální vzdělávací pracoviště pro obor geriatrie. Pracoviště je akreditováno i Českou lékařskou komorou pro kontinuální vzdělávání lékařů v geriatrii.
Vědeckovýzkumná činnost
Ve vědeckovýzkumné oblasti je klinika zapojena do řešení významných výzkumných grantových projektů (výzkumný záměr ,,neurovědy" UK, projekty IGA MZ, včetně zapojení do 2 projektů podpořených granty Evropské komise v rámci 5. RP a jednoho projektu v rámci 6.RP Evropské komise). Výzkumný program se zaměřuje na vybrané geriatrické syndromy, geriatrickou farmakologii, epidemiologii a prevenci zdravotního postižení dysability, problematiku paliativní péče v geriatrii a na etické otázky péče i alokace zdrojů. V rámci výzkumných projektů pokračuje spolupráce s několika evropskými univerzitními pracovišti (Sheffield, Kent, Řím, Amsterdam) i zámořskými pracovišti (University of Michigan, The Hastings Center, New York).